Choď na obsah Choď na menu
 


Otázky a odpovede ohľadom menštruácie

14. 6. 2010

Ak si práve dostala menštruáciu, alebo na ňu ešte len čakáš, tento článok je presne pre teba. Nájdeš tu  tvoje otázky, moje odpovede

Čo robiť keď ju dostanem v škole a nebudem mať pri sebe vložky?

Hlavne nepanikár. Na WC si do nohavičiek poskladaj toaleťák, čiastočne tol poslúži pretože na začiatku menštruácie je krvácanie slabšie. Prípadne sa popýtaj spolužiačok, či nejaká z nich nemá pri sebe vložku.

Na čo je dobrý menštruačný kalendár?

Ak si jednotlivé menštruácie budeš zapisovať (dátum, intenzita krvácania) zistíš približný systém na ktorý si navyklo tvoje telo. Navyše budeš vedieť kedy môžeš menzes zase očakávať.

Ako dlho trvá menštruačný cyklus?

Menštruačný cyklus je doba od začiatku jednej menštruácie k začiatku druhej. Normálny trvá tak od 21 do 35 dní ale zvyčajne je to 28 dní.

Kedy to už dostanem?

Normálny vek na prvú menštruáciu je zvyčajne od 9 do 14 rokov. Väčšina báb ju dotáva keď má 12 alebo 13. Dá sa to ľahko určiť, podľa toho kedy ju mala tvoja mama. Moja mama ju mala v 12 a ja o rok skôr takže nie vždy to platí. Ak ešte v 16 nemáš menzes mala by si zájsť sa gynekológom.

Čo je intímka?

Intímky sa používajú v období medzi jednotlivými menštruáciami. Sú dobré aj na silný výtok alebo pri nepravidelnej menštruácií.

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

...

(Laurika 11r., 9. 7. 2012 14:04)

dok