Choď na obsah Choď na menu
 


Čo sa deje v puberte??

16. 2. 2010

Puberta...jedno z najzvláštnejších a najvzrušuúcejším obdobím života.

Prežili si ju všetci dospelí..musíš to zvládnuť aj ty....

Podľa čoho vlastne zistíš že ti už začala puberta?

Obrázok

V puberte sa dejú najnápadnejšie zmeny v tvojom živote. A nielen na vonok ale mení sa aj tvoje správanie,názory,učíšsa nové veci, atď

Ale teraz k tým vonkajším....

V puberte ti v prvom rade začnú rásť prsia.Väčšinou od 11-tich do tých 15 rokov. Ale môže sa stať že ti začnú rásť až v 15 a konečnú veľkosť ešte nebudeš mať ani v 17-tich. Takže sa neboj.

 

Prichádza výtok a zhruba 1, niekedy aj 2 roky po ňom prvá menštruácia. Väčšina báb ju dostane medzi 12-14 rokom. Ale optimálny vek je od 10 do 15 rokov. Ak si menzes nedostaneš ani v 15-tke mala by si zájsť ku gynekológovi. Pred menštruáciou môžeš byť podráždená, môže ťa bolieť brucho alebo hlava...ale to tiež nie je pravidlo.

 

V podpazuší a medzi nohami ti začnú rásť chlpy, taktiež na rukách a na nohách môžu byť tmavšie a môže ich byť viac. Netráp sa...ak ti prekážajú ohol sa.

 

Jedna z dôležitých zmien je to že začneš byť náladová. Zatiaľ čo ráno sa zobudíš s dobrou a veselou náladou plná energie, doobeda už môžeš byť pordáždená a smutná. To je bežné.

 

V puberte vyrastieš najviac centimetrov, budeš mať pevnejšie kosti,svlay atď..čo spôsobuje že ťa niekedy možno bolia.

 

Tvoje vlasy sa môžu začať oveľa viac mastiť, ale netráp sa stačí si častejšie umývať vlasy a checknúť na nete dobré tipy na mastné vlasy. To isté sa môže diať s tvojou pleťou. Na ktorej sa ti navyše vyrazí viac vyrážiek.

 

V puberte ťa začínaju viac zaujímať chalani. Väčšina báb sa začne porovnávať s inými babami. Niektoré dievčatá sa dokonca cítia škaredé a menejcenné. Začne ti viac záležať na tom ako vyzeráš,čo si obliekaš.

 


 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Blood Apply pressure on Readings Explained

(Aomigmaapemo, 6. 10. 2018 22:35)

Poids est comment dur votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur sentiment pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre offre sang loin de votre coeur. Chaque culture votre moelle bat, il pompe le sang a tous egards vos arteres a la reste de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/cialis-generique-pharmacie-ligne/